Advert

Türk Milliyetçiliğinin sistematik şekil alması ve Asya'daki Türkçü Aydınların Katkısı

Toplumların milletleşme süreçleri, o toplumun aynı ülkü çevresinde toplanabilme yetenekleriyle doğru orantılıdır.

Türk Milliyetçiliğinin sistematik şekil alması ve Asya'daki Türkçü Aydınların Katkısı

Kadim milletler içerisinde yer alan Türk Milleti de tarihsel süreç içerisinde birlik ve beraberliğin gereği olan ortak payda çevresinde toplanabilme yeteneğine sahip bir millet olduğu herkes tarafından bilenen bir olgudur.

Fakat millet ve milliyetçilik düşüncesinin sistematik bir hale gelebilmesi için toplumun ideologlara ihtiyacı vardır. Bu ideologlar da o toplumların ihtiyaçlarını bilme ve toplumsal sorunlara çözüm üretebilme yetenekleri nispetinde toplumları yönlendirebilmektir.

Türk Milliyetçiliğinin de sistematik bir şekil almasında Rusya’dan Türkçü aydınların Türk Milliyetçiliği düşüncesinin oluşumunda ne gibi katkı ve etki yaptığı bir gerçektir.

Millet ve milliyetçilik kavramlarının gelişimi üzerinde Fransız İhtilali’nin yanı sıra dünya çapında yaşanan savaşlar ve bunalımların etkisi büyük ölçüde karşımıza çıkmaktadır.

Nitekim on dokuzuncu yüzyılın başından itibaren ulus kavramıyla birlikte ulus devlet düşüncesinin zirve yaptığı buna paralel olarak da çok uluslu imparatorlukların yeşeren bu düşünce sayesinde varlıklarını koruyamayıp parçalanma sürecine girdikleri görülmektedir. İşte bu manada hem etnik hem de dini bakımdan farklı unsurları içinde barındıran Osmanlı İmparatorluğu da değişen ve küresel çapta yankı uyandıran konjonktürle karşı karşıya kalarak yıkılmayı engelleyici çözümler üretmeye çalışmış fakat yaşanan gelişmeler sonucu bu çözüm yollarının netice vermediği görülmüştür.

Osmanlıcılık ve İslamcılık olarak nitelendirilen bu çözüm yolları daha sonra Rusya’dan Osmanlı İmparatorluğu’na göç ederek mevcut siyasi, sosyal ve ideolojik havayı değiştirecek olan aydınlar sayesinde yerini Türk Milliyetçiliğine bırakmıştır. Fakat bu durum Osmanlıcılık ve İslamcılığın işlerliğini tamamen yitirmeyerek mevcut siyasi ve kültürel ortam neticesinde varlığını Türkçülük içerisinde devam ettirmiş olduğu görülmektedir.

Türk Milliyetçiliği ideolojisinin tarihsel süreç içerisinde geçirmiş olduğu aşamaları ve bu aşamaların oluşumunda etkilisi olan Yusuf Akçura, İsmail Gaspıralı, Zeki Velidi Togan, Ahmet Ağaoğlu, Mehmet Emin Resulzade gibi Türkçü aydınların Rusya’dan Osmanlı topraklarına gelerek başlatmış oldukları Türk Milliyetçiliği akımının oluşumu süreci içerisinde bu aydınların ne gibi katkıda bulundukları ve nasıl etki ettikleri bellidir. Farklı dönemlerde ve farklı zamanlarda Türkçülük, Turancılık, Pantürkizm gibi düşüncelerin ortaya atıldığı fakat bu aydınların siyasi ve coğrafi bir birliktelikten ziyade kültürel ve dil alanında bir Türkçülük akımı başlattıkları görülmüştür.

Türk Milliyetçiliği akımı, Azerbaycan ordusunun Türkiye'nin de desteğini alarak Karabağ'ı geri alınması ile yeni bir boyut kazanmıştır. Bu sadece Karabağ meselesi değil, aynı zamanda Asya Türklerinin uyanışı, dirilişi, Türk Milliyetçiliği akımı fitilinin ateşlenmesidir.

Konuk Yazar; Zarema Memetova (Akademik Mütercim)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kula İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni normalleşme toplandı
Kula İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni normalleşme toplandı
Yaşlı adam yatağında ölü bulundu
Yaşlı adam yatağında ölü bulundu