Advert

İpekçi'den Kula'ya İkinci Ziyaret

Kula'ya geçtiğimiz yaz gelen ve hayran kalan ünlü modacı Cemil İpekçi, yeniden Kula'yı ziyaret etti.

İpekçi'den Kula'ya İkinci Ziyaret
Haberin videosu için tıklayın!

Kula çarşısını ve tarihi öneme sahip yerlerini gezen İpekçi, Kula'nın tanıtımının ve turizme kazandırılmasının gerektiğini, gerekli çalışmaların Kula Belediyesi tarafından yapılmasına karşın arttırılması gerektiğini söyledi.

Kula Gazetesine röportaj veren Ünlü Modacı Cemil İpekçi açıklamasında, "Benim Kula'ya ikinci gelişim. Kula maalesef biz İstanbullular tarafından çok bilinen bir yer değil. Geldiğimde de çok üzüldüm çünkü, Kula çok eski, bir yerleşim alanı, eski bir belde. İçerisini dolaştığım zaman o eski antik Kula Evlerini gördüm, restorasyona başlamış. Kula'nın sanat açısından, mimari açıdan çok önemli olduğunu düşünüyorum. Osmanlıdan kalma nadir beldelerden bir tanesi. İnsanları örf ve adetlerine uyan, oksijeni, havası bozulmamış bir yer." dedi.

İpekçi röportajında Tabduk Emre'nin öğrencisi, Yunus Emre'nin kabrinin de Kula'da olduğunu söyledi.

İpekçi, Çünkü biliyorsunuz Yunus Emre Hazretlerinin çok sayıda kabri var, fakat onların hiçbiri Yunus Emre'nin hakiki kabri değil. Yunus Emre'nin hakiki kabri burada, Kula'da. Bu bilgiyi de Allah Rahmet etsin, Büyük Dedem Nafi Baba, Alevi Bektaşi Dedesinin torunu olarak söylüyorum. Çünkü bizlerde Yunus Emre'nin buralarda yaşadığını biliyorduk, Tabduk Emre'nin ayağının dibinde yatıyor. Yunus Emre bütün bir ömrü boyunca da bunu istemiş. Tabduk Emre'nin ayağının dibinde olmak istemiş, Yunus Emreyi ziyaret etmek isteyenlerin buraya gelip ziyaret etmesini, burada bir Fatiha okumasında fayda var. Çünkü, bir sürü yerlere bir sürü adlar takıyorlar. Asıl olan mezar Kula'nın Emre Köyünde." diye konuştu.

Kula, Kültürel Açıdan Yüksek Kapasiteli, Eşsiz Ve Ender Bir İlçe

İpekçi röportajın devamında ise Kula volkanlarını ve jeopark turizmine de değindi. Kula'nın tasarımsal açıdan türüne nadir rastlanır örneklere sahip olduğunu belirten İpekçi, "Birde buranın bir volkanik taşı var. Bu taşlardan çok güzel takılar yapılabiliyor. Ben buralı değilim ve buradan alıp yapamam. Ben Mardin'de bir okul açtım, gönül ister ki Mardin'de okul açıp nasıl 170 bayanı yetiştirdim ve onlara Mardin'in güzelliklerini öğrettiysem, Belediye Reisimiz olabilir, çok kıymetli bir Belediye Başkanımız var yada bir sanatçı olabilir, buranın volkanik taşlarından takılar yapıp Kula'nın tanıtımına faydalı olabilir. Kula çok önemli bir yer, İzmir ve İstanbul'a çok da uzak değil. Turizmin arttırılması için el birliği ile çalışmaların yapılıp, Kula turizminin arttırılması gerekiyor." dedi.

Ünlü Modacı Cemil İpekçi röportajı Yunus Emre'nin 'Ben Beni Bıraktığımda, Sen Beni Bırakma Yarabbi' sözüyle tamamladı. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun'a ve Kulalılara selam söyledi.

Cemil İpekçi Kula Hüseyin Tosun UNESCO Jeopark Kula Belediyesi Manisa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kula İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni normalleşme toplandı
Kula İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni normalleşme toplandı
Yaşlı adam yatağında ölü bulundu
Yaşlı adam yatağında ölü bulundu