Advert
Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Öneriler
Naime Rümeysa TOSUN

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Öneriler

Siz de fazla kilolarınızdan şikâyetçiyseniz eminim internete kilo verme önerilerine bakıp şok diyetler, hızlı kilo verme yollarını aramışsınızdır. Farklı yollar deneyip hazır diyet listelerini uygulamaya çalışmışsınızdır. Maalesef tek bir besin, tek bir karışım hemen kilo vermenizi sağlamaz. Önemli olan sağlıklı beslenmeyi hayata dahil etmek yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamaktır. Sağlıklı kilo vermenizi sağlayacak şey sağlık profesyonelleri tarafından sağlanmalıdır. 1 haftada 10 kilo verdiren, şok listeler, mucizevi karışımlar hiçbir işe yaramayıp size zarar verecektir. Tabi  ki  bir şey kilo vermenizi sağlamaz ama bazı püf noktalar sizin kilo vermenizi daha çok kolaylaştırır:

Gerçekçi hedefler koyun

Öncelikle yapmanız gereken şey şu kadar zamanda şu kadar kilo vereceğim olmamalıdır. Hepimiz biliyoruz ki fazla kilolarımızı bir saatte ya da bir günde almıyoruz. Kilo vermenin de kilo almak kadar kısa sürede gerçekleşmeyeceğinden emin olalım. Minik hedefler koymak daha ulaşılabilir olduğu için ilk başta o şekilde odaklanmaya çalışın. Kilo vermek için yaşınıza, boyunuza, cinsiyetinize göre olması gereken kilo aralığını baz almaya çalışın. Şu anda bulunduğunuz ağırlık olması gereken aralığa çok uzaksa en fazla 5'er kiloluk kayıplar hedefiniz olsun.

Diyetiniz sürdürülebilir olsun

Yapacağınız diyet ,düzeninize uymayan, kalıcı olmayacak biçimde olması verdiğiniz kiloyu hızlıca geri almanıza sebep olacaktır. Diyetteki  amaç yaşam tarzı değişikliği sağlayarak sağlığınızı olumsuz etkileyen fazla miktardaki yağdan kurtulmaktır. İstediğiniz kiloya ulaştıktan sonra uygulayamayacağınızı düşündüğünüz her türlü değişiklikten uzak durun.

Porsiyon kontrolüne dikkat edin

“Her şeyin fazlası zarar” cümlesini kendinize hatırlatın. Tabağınızı tepeleme doldurmak zorunda değilsiniz. Tabağınızı gözünüzle dört eşit parçaya bölün, iki parçasını salata ve sebze ile bir parçasını et/tavuk/balık ile kalan parçasını ise tahıl grubuyla dengeleyin. Yemekler için küçük tabak, salatalar için büyük tabaklar kullanmaya çalışın. Yiyeceğiniz meyvenin, içeceğiniz bitki çayının bile fazlasının sağlığınızı tehdit edebileceğini unutmayın.

Uzun Süre Aç Kalmayın

Aç kalarak yaptığınız diyetler kas kayıplarını beraberinde getirir.günlük alamınız gereken makro ve mikro besin ögeleri açısından yeterli bir zayıflama diyeti ile sağlıklı kilo verebilirsiniz. Ara öğünler yapabilirsiniz. Ara öğünler,  ana öğüne kadar aşırı açlık durumunu engeller, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve metabolizmanızı canlı tutar.

Sürekli tartıya çıkmayın

Kilo verme sürecine girildiği zaman en çok yapılan şeylerden biri her gün tartıya çıkmak. Elbette ne kadar yol kat ettiğinizi görmeniz gerekiyor fakat her gün çıkmak bir takıntı durumuna sürüklüyor. Her gün yediğiniz şeyler, stres durumu, ruh haliniz metabolik durumunuz ödem durumunuz değiştiği için net bir sonuç göremezsiniz. Tartılma konusunda irade sahibi olun haftada 1 aynı gün aç karnına tartılıp bakmak size daha doğru sonuçlar verecektir.

Hareketi ihmal etmeyin

Egzersizi ihmal etmeyin, hareket etmeyi bir yaşam tarzı haline getirin. Egzersiz sadece kilo kontrolü için değil sağlıklı bir yaşam için de çok önemli. Diyeti egzersizle desteklediğinizde başarıya ulaşmak daha kolay ve verilen kilolar daha kalıcı oluyor. İşe, çarşıya ve ya farklı gitmek istediğiniz bir yere giderken bisikletle, yürüyerek ya da koşarak gitmeniz çok daha iyidir.

Protein alımına dikkat edin

Protein alımını artırmak iştahınızı azaltarak kalori tüketiminizi azaltır ve kilo vermenize yardımcı olur. Yumurta, peynir, süt, yoğurt, badem, fındık, ceviz, et, tavuk, balık, kurubaklagiller  gibi besinler  protein kaynağıdır. Her öğününüzde protein kaynaklarına yer verin.

Yasaklarla doldurmayın

Beslenme tarzınızda sürekli kendinize yasaklar koymayın. Beslenme durumunuz psikolojik pek çok faktörden de etkilenir. Yasaklı besinlerden oluşturulmuş bir düzen diyetinizin ömrünü kısaltacak ve sizi mutsuz edecektir. Yasaklar, çoğu zaman durumu daha cazip hale getirebiliyor.

Yeterli Miktarda Su İçin ve Sıvıların Kalorilerine Dikkat Edin

Sadece yedikleriniz değil, içtikleriniz de diyetinizde önemli bir kalori kaynağıdır.Her gün yeteri kadar sıvı aldığınızdan emin olun ama sıvıların içeriğini de görmezden gelmeyin. Şekerli ve kremalı bir kahveden alacağınız fazla kalori hızlıca yağa dönüşecektir. Bu yüzden kahvenizde, çayınızda şeker eklemeyin. Meyvelerin suyu yerine kendisini tüketin. Kilo kaybını kolaylaştırmak için şeker ve yüksek kalori içeren içeceklerin yerine su koymaya özen gösterin. Özellikle gün içinde en az 2 litre su içmek çok önemlidir.

 

                                                                 Diyetisyen; Naime Rümeysa Tosun

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kula İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni normalleşme toplandı
Kula İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni normalleşme toplandı
Yaşlı adam yatağında ölü bulundu
Yaşlı adam yatağında ölü bulundu