Leb Demeden Anlaşılan Leblebi: Kula Leblebisi!
Muzaffer Yurttaş

Leb Demeden Anlaşılan Leblebi: Kula Leblebisi!

Bu içerik 481 kez okundu.

Tarihi evleriyle ünlü olan Kula’yı gezerken sokaklardan yankılanan demirci ve bakırcıların çekiç seslerinin yanı başındaki sokaktan buram buram sıcacık leblebi kokusunu hissedeceksiniz. Kula’ya gelip de leblebi almadan dönülmez. Ülkemizde coğrafi işaret alan dört bölgeden birisi Kula Leblebisidir.

Leblebinin ilk defa Türkiye’de ortaya çıktığını ve 14. yüzyılda Şeyh Murat Gazi tarafından keşfedildiğini biliyor muydunuz? Nohudun kavrulması ile üretilen leblebi, gerek ülkemizde, gerekse de Akdeniz bölgesinde en sevilen kuruyemişlerin başında geliyor. Leblebi üretmek kolay bir iş değil: Nohudu günler boyunca terbiye etmek, defalarca tavlayarak ısıtmak ve kendine özgü o çıtır lezzete ulaşana dek soğutmak gerekiyor. Her ustanın üretim süreci bazı farklılıklar içeriyor ve bu nedenle leblebinin lezzeti de yöreye göre değişiklik gösteriyor.

Yüzyıllardır üretilen leblebi için işin ustası olmak gerek. Bir kere her nohuttan leblebi olmuyor. Kavurduğunuz küre, ateşin gücü çok önemli. Ustalar 5-6 gün arayla leblebiyi fırınlıyorlar. Nohuttan leblebi yapabilmek için en az 15 günlük bir süre gerekiyor.

• Leblebi; kalsiyum, magnezyum, fosfat, manganez, çinko gibi mineraller bakımından son derece zengin. İçinde ayrıca K vitamini de bulunuyor. Tüm bu vitamin ve mineraller vücudumuzu güçlendiriyor ve bizi pek çok hastalıktan koruyor.

• Leblebinin bel ve diş ağrılarına da iyi gelebildiğini biliyor muydunuz? Bu tedavi metodu, özellikle Anadolu’da çok uzun zamandan bu yana uygulanıyor.

• Leblebi; diyet lifleri bakımından zengin bir kuruyemiş. Bu nedenle sindirim sistemimizin sağlıklı çalışmasını sağlıyor ve hazımsızlığı gideriyor. Reflü ve gastrit gibi rahatsızlıklarda leblebi tüketebilirsiniz. Hem mide özsuyunu emecek, hem de sizi rahatlatacaktır. Aynı zamanda tokluk hissi verdiği için, kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

• B6, diyet lifi ve potasyum bakımından zengin olması, kötü huylu kolesterolü düşürmesini ve kalp sağlığını desteklemesini sağlıyor.

• Leblebi tüketmenin kan şekeri seviyelerini düşürdüğü biliniyor. Bu nedenle diyabet hastaları dahi güvenle leblebi yiyebilir.

• Leblebide diğer çoğu kuruyemişte olmayan bir mineral var: Selenyum. Bu mineral karaciğer enzimlerinin çalışma hızını artırıyor ve kansere neden olan bazı bileşikleri ortadan kaldırabiliyor. Aynı şekilde, iltihaplanmalara karşı da iyi geliyor. Diğer bir deyişle, leblebinin bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi bulunuyor.

Leblebi ile ilgili toplumumuzda pek çok söz ve deyim vardır aslında. “Leblebi gibi ilaç tüketmek, leb demeden leblebiyi anlamak, demir leblebi, boza leblebisiz gitmez” bunlardan bazılarıdır.

Kula’dan aldığınız bu lezzet tanelerini afiyetle tüketin. Eşinize, dostunuza ikram edin. Eğer kilo vermek ve diyete başlamak istiyorsanız masanızda ve evinizde biraz leblebi stok edin. Sağlıcakla gidin.

Kula Zeytinli Konak bahçesinde bulunan çeşmenin üstündeki ahşap tabelada yer alan şu yazıyı unutmayın. “Ab-ı hayat bu, yudumla ki, şifa bulasın. Eşinle, dostunla Kula’ya yine gelesin”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Jeopark Kula Belediyespor 3-1 İstanbul BBSK
Jeopark Kula Belediyespor 3-1 İstanbul BBSK
Salihli TSO’ya  Kula Leblebisi için Teşekkür Ziyareti
Salihli TSO’ya Kula Leblebisi için Teşekkür Ziyareti